Гіркий досвід комунального “колгоспу”. Частина 2

02.04.2012

Думка юристів і позиція влади

У діях керуючої компанії формально немає порушення закону, каже юрист Олександр Попов. Всьому виною недосконале законодавство. За словами експерта, в цій ситуації компанія-забудовник в повній мірі скористалася можливостями Закону “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”. “По всій видимості, було створено ще тоді, коли забудовник володів більш ніж 50% квартир в будинку”, – зазначає Олександр Попов. Це давало компанії право створити “в одне обличчя” на підставі положень ст.6 Закону про .

У свою чергу, згідно ст.9 Закону про ОСББ, процедура вступу у вже створене ОСББ досить складна. Для прийняття нових членів необхідна згода об’єднання, яке надається у відповідності до статуту ОСББ. Як правило, така згода дається рішенням загальних зборів, рідше – правлінням ОСББ. “Отже, зараз є законні підстави блокувати вступ нових членів”, – говорить Олександр Попов.

“Боротися з такою схемою складно. Один з варіантів – створення” паралельного “ОСББ з використанням прогалин законодавства, в якому немає норми про те, що в будинку може бути тільки одне об’єднання. Але після створення нового об’єднання доведеться пройти цілу низку судів по питанню про те, яке з двох ОСББ має право керувати будинком “, – пояснює юрист.

Недосконале законодавство у сфері ОСББ – системна проблема в Україні, говорить адвокат Тетяна Монтян. За її словами, в західних країнах квартирне товариство у разі автоматичного членства усіх власників квартир, і рішення приймаються більшістю голосів. Українське ж законодавство таких норм не передбачає. У нашій країні в ОСББ мешканці вступати не зобов’язані, а діючі члени об’єднання мають право не приймати інших власників квартир. А значить, мешканці, які не є членами ОСББ, не можуть впливати на прийняття рішень, в тому числі, на формування тарифної політики і якості надаваних послуг.

Вийти з проблемної ситуації мешканцям будинку по вул. Раїси Окіпної, 18, відзначає адвокат, досить складно. “Виходу у людей фактично немає. Вони заплатили шалені гроші за свої квартири і опинилися пташками в золотих клітках”, – говорить Тетяна Монтян. Вплинути на ситуацію, за словами адвоката, може Антимонопольний комітет. Мешканці вже звернулися в Київське територіальне відділення АМКУ. В комітеті, попередньо вивчивши ситуацію, повідомили, що в діях обслуговуючої організації “видно ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції”. “АМКУ може накласти штраф на обслуговуючу організацію і зобов’язати усунути порушення. Якщо компанії доведеться платити великі штрафи, вона, можливо, піде на компроміс з мешканцями”, – пояснює адвокат.

Як відзначає Тетяна Монтян, українська влада лукавить, розписуючи переваги системи ОСББ для власників житла в багатоквартирних будинках.

“Багаті елітні будинки ніякому ЖЕКу, ніякому забудовнику без бою ОСББ не віддасть. Що стосується будинків, населених малозабезпеченими людьми, то в цих будинках деякі мешканці, можливо, і хотіли б створити об’єднання, але там інша проблема – немає нормального механізму, яким можна було б скористатися для примусового виконання рішень загальних зборів. Немає способу примусити платити гроші навіть за комунальні послуги… Влада не бажає проводити законодавчі реформи, які дозволили б створити з ОСББ звичайне квартирне товариство цивілізованої правової природи “, – говорить адвокат.

Ситуацію в будинку по вулиці Раїси Окіпної, 18 вже взяли на контроль в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ. Заступник директора департаменту стратегії реформування ЖКГ Віра Радченко повідомила про те, що вже зв’язалася з ініціативною групою мешканців будинку і, вивчивши проблему, порадила власникам квартир звертатися до суду.

За її словами, забудовник і обслуговуюча організація в даному випадку дійсно не переступили закон, проте мешканці все ж мають шанси виграти судовий процес, посилаючись на порушення прав споживача.

“Ситуація виникла в рамках чинного законодавства. Це потрібно вирішувати в судовому порядку і не по закону про ОСББ, а саме щодо захисту прав споживача. Мешканці дуже активні, тому я думаю, що у них дуже великі шанси. Зараз ОСББ – це пріоритетне завдання уряду , тому ми будемо їх всіляко підтримувати”, – сказала Віра Радченко.

В Мінрегіоні стверджують – такі “чорні плями” на репутації ОСББ, як нової системи в управління житловим господарством, владі не потрібні, і обіцяють внести необхідні зміни в законодавство вже до кінця року.

далі буде…

Схожі публікації:

Теги:

Залишити коментар

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

*


Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на NERYXOMIST.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами