ПРИБУДИНКОВА ТЕРИТОРІЯ. Уряд обмежить квартплатні апетити ЖЕКів

07.03.2012

прибудинкова територіяКабінет Міністрів вирішив регламентувати процедуру визначення прибудинкової території, вартість прибирання якої є найбільш вагомою складовою квартплати. Таким чином, уряд відреагував на перманентно виникаючі скандали, пов’язані з завищенням ЖЕКами тарифів з обслуговування житла. Представники громадськості запевняють, що уникнути приписок можна простим способом – передавши прибудинкову територію у власність мешканців. Однак на практиці це вдалося зробити лише одиницям ОСББ та ЖБК, які змогли пройти всі кола бюрократичного пекла.

Зареєстрований у ВР законопроект № 9370 покликаний дати відповідь на два питання – що таке і як визначити її площу? На думку розробників документу, цей статус повинна мати прилегла до будинку земельна ділянка, на якій розміщені об’єкти, необхідні для задоволення потреб мешканців: дитячий та спортивний майданчики, стоянка для автомобілів, тепловий пункт і т. п. А от відповісти на друге питання в Кабміні поки не змогли.

Законопроект пропонує визначати розміри прибудинкової території на підставі “відповідної містобудівної та землевпорядної документації”. Саму ж методику розрахунку доручено розробити Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

В Мінрегіонбуді поспішили запевнити, що подібний документ уже існує – наказ № 389 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків” від 29 грудня 2011 р. Згідно цього циркуляру для новобудов дана територія повинна обмежуватися ділянкою, яка була виділена під забудову, для кількох будинків – визначатися у детальному плані кварталу, а для окремих багатоповерхівок необхідна розробка проекту прибудинкової території. Документацію зобов’язані підготувати органи місцевого самоврядування.

Але, як з’ясувала “ДС”, формула розрахунку площі прибудинкової території в документі теж відсутня. “Якою буде методика і в які терміни її розробки, зараз сказати складно. Адже Верховна Рада ще не розглядала законопроект № 9370″, – відзначили в Мінрегіонбуді.

Увага уряду до даної проблеми пояснюється хвилею невдоволення, що прокотилася по країні протягом останніх місяців. Напередодні нового року в багатьох українських містах місцева влада в авральному порядку закріпила за багатоповерхівками прибудинкові території і пред’явили мешканцям нові розцінки за роботу двірників. Адже вартість цієї послуги визначається, виходячи з площі ділянки, яку належить утримувати в чистоті, зарплати дворових працівників, вартості інвентарю та спецодягу. Наприклад, для мешканців однієї з сімферопільських багатоповерхівок по вулиці Куйбишева ця послуга подорожчала в 10 разів – з 2,39 коп./кв. м до 24 коп./кв. м житлоплощі, а для харків’ян вдвічі – в середньому до 83,4 коп./кв. м.

“Начальник ЖЕКу на свій розсуд може приписати до будинку і скверик, який знаходиться поруч, і ділянка дороги, та міжквартальні проїзди. Внаслідок цього збільшується квартирна плата”, – говорить перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак. “У нас були випадки, коли до прибудинкової території віднесли сусідній магазин, дитячий сад, приватну автостоянку. Як правило, ці порушення виявляють жителі, коли отримують квитанції з новою квартплатою”, – додали в Миколаївській міськраді.

Представники громадських організацій вважають, що вирішити цю проблему можна набагато простіше – передавши прибудинкові території у власність мешканців. По-перше, в даному випадку виключені приписки, так як місто ніколи не віддасть зайву землю. По-друге, це дозволить захистити двір від нав’язаних муніципалітетом забудовників, що вирішили на місці дитячого або спортивного майданчика звести черговий об’єкт. “Навпаки, власники цієї території самі отримають можливість заробити, здавши в оренду невелику ділянку двору під торговий кіоск чи облаштування платного паркування”, – говорить голова правління громадської організації «Об’єднання житлово-будівельних кооперативів, співвласників багатоквартирних будинків “Вікторія”» Людмила Шанц.

Її думку поділяють і представники Кримського центру правової ініціативи, за словами яких передача мешканцям прибудинкових територій дозволить вирішити і проблему старого житла. “Жителі старих будинків у центрі міста або в привабливих для забудови районах зможуть продати свою ділянку будівельникам, а на виручені гроші придбати нове житло”, – пояснюють в центрі правової ініціативи.

Але от передавати землю мешканцям чиновники якраз і не поспішають. Чинне законодавство передбачає, що закріпити за собою ділянку можуть тільки товариства співвласників багатоквартирних будинків, а також житлові та житлово-будівельні кооперативи. Їх представники скаржаться, що лише одиниці ОСББ, ЖК і ЖБК змогли пройти всі кола бюрократичного пекла, пов’язані зі збором документів для оформлення землевідведення. Наприклад, в Краматорську (Донецька обл.) Отримати документи на землю вдалося лише двом з 70 ОСББ, а в Криму це зробили лише 5% об’єднань мешканців.

“Вартість виготовлення технічної документації та отримання різних погоджень досягає 50-70 тис. грн. Але на будь-якій стадії узгодження можна отримати відмову через відсутність якоїсь довідки або невірно заповненого формуляра. Поки заявники оббивають пороги кабінетів, деякі документи втрачають силу або ж, навпаки, з’являються нові вимоги”, – нарікає керівник львівського ОСББ “Газда”.

Читайте на cайті:

Теги:

Залишити коментар

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

*


Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на NERYXOMIST.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами