Скільки в 2013 коштуватиме житло на “вторинці”?

25.02.2013

житло на "вторинці"На вторинному ринку житла різноманітна пропозиція не дозволяє аналітикам робити однозначні висновки про рух середніх цін. Якийсь клас нерухомості може трохи подорожчати, але більшість представлених об’єктів очікує зменшення цін на 5-10%.

Хорошим попитом користуються багатоквартирні будинки, які були введені в експлуатацію кілька років тому і в яких переважна більшість квартир вже відремонтована, а також старі будинки і будинки з капітальним ремонтом.

В сегменті економ-класу переважають перепродажі з для того, щоб поліпшити житлові умови.

Ганна Скрипкіна, директор департаменту управління нерухомістю компанії «Тіко-Констракшен».
Тенденції сегменту вторинного житла в загальних рисах повторюють тенденції первинної категорії. Негативні очікування щодо запровадження податку на обмін валют, обмеження Нацбанком готівкових розрахунків, скасування функцій БТІ з початку року викликали певне підвищення покупки житла в листопаді-грудні 2012 р. як у первинній, так і у вторинній категоріях.

Даний тренд може продовжитися і в перші кілька місяців наступаючого року. Такі очікування поки єдині «драйвери» збільшення попиту і, відповідно, стабілізації або невеликого збільшення цін.

Олександр Немтирев, керівник департаменту маркетингу і реклами житлових комплексів «Паркове Мiсто» і «Комфорт Таун» компанії «К.А.Н. Девелопмент».
Квартири на вторинному ринку Києва в 2013 р., на відміну від новобудов, найімовірніше, зростати в ціні не будуть. Якісної «вторинки» небагато, і потенційні покупці з «живими» грошима воліють вкладати їх у нове житло, ніж у будинки, термін служби яких підійшов до кінця. Ця тенденція в 2012 р. посилилася.

Найдешевше житло як і раніше буде користуватися попитом. Але квартири середнього цінового діапазону, частка яких на столичному вторинному ринку становить близько 60%, не подорожчають – на них тисне первинний ринок.

Споживач «вторинки» у великій кількості випадків – це людина, яка одночасно продає ту ж «вторинку». Тобто, ці покупці збільшують або зменшують житлоплощу, у них немає адекватного фінансового припливу.

Тривалий період первинний ринок коштував дорожче вторинного, оскільки йшлося про покупку готового житла, а купівля квартири в новобудові була пов’язана з дуже високими ризиками через ажіотаж і велику кількість пропозиції на ринку, в якому покупець не завжди міг розібратися. Зараз ми повернулися до здорового глузду, коли нове житло коштує дорожче. Крім де-люкса. Воно як витримане вино – чим довше стоїть, тим вище в ціні.

Руслан Сучков, партнер Real Estate Consulting, незалежний ріелтор.
Циклічність ринку нерухомості – його спади і підйоми – повністю повторює економічні цикли, тільки з певною затримкою в часі. Як тільки економіка починає демонструвати стабільне зростання, хай навіть невелике, через 0,5-1 рік починається і зростання цін. І навпаки – навіть криза 2008 р. при різкій девальвації гривні хоч і привела до зниження кількості угод і цінових корегувань, але не настільки сильно, як це відбувалося згодом.

Економіка останнім часом оптимістичних темпів зростання не демонтувала, тому чекати збільшення цін на житло не логічно. Навіть «чудо-пігулка» – іпотека – навряд чи різко пожвавить ринок, так як ставки якщо і зменшуватимуться, то на відсотки, а не в рази. До того ж ризикнути взяти кредит у гривні, коли долар «за себе не відповідає» – доля одиниць. При незначних коливаннях курсу гривні до долара стабільність в економ і бізнес-класах буде зберігатися.

Угоди в економ-класі – це, як правило, покупки взамін. Продали менше – купили більше, продали велику площу – купили дві менші квартири, продали в одному регіоні – купили в іншому. Активність даного сегмента залишається високою, спекулянтів в ньому практично не залишилося – перепродажу не вигідні через відсутність помітного зростання цін і нововведених податків при продажі. Середні ціни квадратного метра на вторинному ринку вищі, ніж на первинному, за рахунок значного домінування пропозицій старого фонду, де мінімальна площа може скласти менше 30 кв. м, що робить вартість метра вище.

Зовсім інша сфера – елітне житло. Покупці даного сегмента використовують метри часто як інструмент збереження грошей. Це досить високий ціновий сегмент, альтернативою якому може стати придбання нерухомості за кордоном. Ціноутворення пояснити складно – мало аналогів для порівняння, власники деколи помиляються, вважаючи, що чим довше вони будуть продавати, тим квартира “піде” дорожче. Є приклади об’єктів, які продаються 6-7 років. Ціни в цьому сегменті завищені, а кількість угод незначна, причому в основному за рахунок продавців, які мають 100% мотивацію продати (сімейні проблеми, переїзд в інші регіони, країни). І найголовніше, змогли сформувати правильну початкову вартість – на основі реально проданих аналогів, а не просто пропозицій в інтернеті.

Кількість угод за нинішньої кон’юнктури ринку і далі буде нечисленною, хоча пропозицій менше не стає. Покупці, у свою чергу, стають все більш вимогливими до якості.

Захар Федорак, головний редактор інформаційно-аналітичного порталу «Столична нерухомість».
Доларові ціни на вторинне житло в Києві в наступному році, в першу чергу, будуть залежати від курсу долара. В цілому, в гривневому еквіваленті ми очікуємо такий же рівень цін, що і зараз – у кінці 2012-го. Але якщо долар виросте (як прогнозують деякі експерти – до 9-10 грн. Або навіть до 12), то ціни в доларах, відповідно, знизяться – приблизно на половину від того відсотка, на який виросте долар.

Крім моменту з можливим курсовим коливанням, інших підстав прогнозувати зниження або зростання цін немає, оскільки іпотека доступнішою у наступному році не стане. З іншого боку, я не бачу якихось сигналів, чому б нерухомість повинна була б дешевшати.

Найбільш дешеве житло (околиці міста, панельні будинки, квартири без ремонту) до кінця 2013 р. будуть коштувати $ 1200-1350 за кв. м, вартість трохи кращих за якістю та місцем розташування квартир економ-класу складе $ 1500-1700.

Преміум-клас коштує $ 3200-3500/кв. м. Елітний сегмент ми не аналізуємо, оскільки там все дуже індивідуально – залежить і від конкретного об’єкта, і від конкретного власника. Такі квартири коштують $ 7-20 млн.

Михайло Артюхов, директор компанії Arpa Real Estate.
У наступному році на вторинному ринку житла в столиці ми будемо спостерігати зниження цін на 5-10% у всіх сегментах. Причини наступні:

• перевищення пропозиції над попитом;
• обмеженість пропозиції по іпотечному кредитуванню;
• рецесія в економіці України в кінці 2012 – початку 2013 р.;
• невизначеність обмінного курсу гривні.

Ціни на житло преміум-сегменту істотно залежать від характеристик будинку і стану обробки та наявності меблювання квартири.

Олена Євграфова

 

Если вам нужно снять или сдать комнату или квартиру в городе Пермь, то постите сайт: квартира-пермь.рф.

Читайте на cайті:

Залишити коментар

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

*


Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на NERYXOMIST.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами