Стати бездомним може кожен боржник по житлово-комунальних послугах

15.11.2011

житлово-комунальні послуги Перспектива опинитися на вулиці через вчасно не сплачені рахунки за стала реальністю для кожного «маленького» українця. Не врятують від виселення ні малі діти, ні інвалідність, ні заслуги перед батьківщиною. Виконавців судових рішень не зупинить той факт, що вони відбирають у боржників їх єдине житло. Натомість – не нададуть навіть тимчасового даху над головою. Просто продадуть квартиру або будинок з молотка, візьмуть з виручених коштів гроші на покриття заборгованості та належну їм винагороду, а залишок віддадуть виселенцями.

Процедура перетворення добропорядних громадян у бомжів максимально спрощена після прийняття народними депутатами змін до закону «Про виконавче провадження», які вступили в силу 8 березня цього року. Все робиться поза волею боржника і без його участі. ЖЕК звертається до суду з вимогою стягнути борги. Суд виносить відповідне рішення. Державна виконавча служба оформляє документи на нерухомість і продає житло. Таким чином, в один «прекрасний» день на порозі будинку боржника з’являються нові власники, які вимагають звільнити викуплену ними житлоплощу.

Цю схему роботи з боржниками вже випробували львівські комунальники. Влітку нинішнього року КП «Сігнівка» виставило на аукціон квартиру клієнта, який заборгував за житлово-комунальні послуги 19 тис гривень. Аналогічні операції вони мали намір зробити з ще 7 квартирами на своїй території. Опинившись перед перспективою швидкого виселення, боржники кинулися позичати гроші, де тільки можна. Тільки розрахувавшись за рахунками, їм вдалося зупинити рух бюрократичної машини, що загрожувала розчавити їхнє домашнє вогнище.

Що тут говорити, якщо проблеми з комунальниками виникли навіть у внучки класика української літератури Івана Франка, яка проживає в Києві. 84-річна жінка, отримуючи пенсію в розмірі 830 гривень, зобов’язана сплачувати рахунки за квартиру на 400 гривень. Для літньої людини в такій ситуації виникає дилема: придбати найнеобхідніші для життя ліки і продукти, або заплатити за квартиру? Таким чином, внучка Каменяра заборгувала комунальникам 32 тис гривень. Однак ні її родовід, ні матеріальне становище не зупинили ЖЕК, який обслуговує її квартиру, від звернення до суду з позовом про примусове стягнення боргів.

Борг в 1000 гривень може коштувати квартири

За інформацією міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Анатолія Близнюка, сукупний борг населення країни і місцевої влади перед постачальниками житлово-комунальних послуг станом на середину поточного року становив 12,7 млрд гривень. Таким чином, бездомними, завдяки законодавчим новаціям всенародно обраного парламенту, потенційно можуть виявитися дуже багато власників житла разом зі своїми сім’ями. Шанс зберегти дах над головою у разі судових позовів з ЖЕКом матимуть хіба що ті громадяни, чиї борги не перевищують 9850 гривень. – При стягнення суми боргу вище 10 мінімальних зарплат (нині це – 9850 грн) державний виконавець має право відразу звернути стягнення на єдине житло, що належить боржникові. Якщо сума боргу менше – він зобов’язаний спочатку розпродати рухоме майно громадянина. Коли виручених грошей не вистачає на покриття боргу, а з майна залишилася тільки квартира або будинок, – держвиконавець має право зробити стягнення і на це майно, – роз’яснила Аліна Костенко, юрист компанії «Алсікор».

Таким чином, в першу чергу держвиконавці з’ясовують, чи є у боржника банківські вклади, автомобілі, земельні ділянки. Це майно підлягає примусовій реалізації в першу чергу. Якщо ж громадянин голий як сокіл – у нього відберуть останнє, тобто його житло. При цьому сума боргу може бути і нижчою за 9850 гривень.

Втратити єдине житло, за діючими законами, можуть і ті боржники, після розпродажу рухомого майна в яких виявиться, що отриманих коштів не вистачає для покриття всього боргу за комунальні послуги та «гонорару» працівникам Державної виконавчої служби. У цьому випадку навіть при недостачі в тисячу гривень виконавці можуть зробити стягнення на єдине житло.

Житловий кодекс – остання надія боржника

Разом з тим чинне законодавство містить пробіл, який робить придбання житла, виставлене на торги за несплату боргів, досить ризикованою операцією для покупця. Вся справа в тому, що народні депутати спростили процедуру продажу нерухомості боржника, але механізм примусового виселення людей, які проживають у квартирі або будинку прописати забули.

Відносини між ЖЕКом і споживачем комунальних послуг досі регулює Житловий кодекс УРСР. Примусово виселити боржника та його родину з квартири, навіть якщо вона вже належить іншій особі, закон дозволяє тільки за рішенням суду. А такої підстави для вигнання мешканців, як продаж квартири за борги, Житловий кодекс не містить. Відповідно і суд не має підстав для винесення рішень про їх виселення.

Стаття 116 Житлового кодексу визначає, що приводом для позбавлення житла може бути:

- Систематичне руйнування або псування жилих приміщень;

- Використання квартири не за призначенням;

- Створення умов, які унеможливлюють для оточуючих проживання в одному будинку або квартирі.

Інших підстав для відселення в чинному кодексі немає. Таким чином, присутня правова колізія. Придбати нерухомість боржника у держвиконавців законодавство дозволяє, а виселити колишніх власників та зайняти приміщення – ні. Єдина можливість зробити це виникає лише в тому випадку, якщо колишній власник не проживає постійно в проданій без його участі квартирі.

- Оплачувати житлово-комунальні послуги, безумовно, необхідно вчасно і в повному обсязі. Однак вони повинні бути, перш за все, доступними для населення, – переконаний правозахисник Валерій Рибалко. – Тарифи і ціни на найнеобхідніші продукти і товари постійно підвищуються, а зарплати залишаються колишніми. У такій ситуації не дивно, що населення накопичує борги за комунальні послуги. Уряду і законодавцям варто було б спочатку забезпечити гідний рівень життя громадян і тільки потім вводити драконівські заходи по відношенню до неплатників квартплати.

Читайте на cайті:

Теги:

Залишити коментар

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

*


Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на NERYXOMIST.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами