В Україні з’явиться дешеве житло у висотках

28.12.2011

дешеве житлоДепутати придумали новий спосіб забезпечити молодих українців дешевим житлом, ціна буде якого вдвічі нижчою за нинішню. Квартири дістануться тим, хто об’єднається в будівельні кооперативи. Експерти кажуть, що так можна активізувати житлобудівництво в регіонах. Але попереджають: є ймовірність, що кооперативні квартири будуть не дешевші, а дорожчі звичайних.

Операція «Кооперація»

Законопроект про житлово-будівельні кооперації зареєстрований у Верховній Раді. Депутати розраховують, що він буде прийнятий до кінця року. Таким чином, вже в наступному році українці віком від 18 до 35 років (обов’язкова умова – перебування у шлюбі не менше трьох років або спільна дитина) зможуть на добровільних засадах об’єднатися і почати будівництво власного будинку. В якості стимулу кооператорам безкоштовно виділять землю, необхідну проектну документацію і забезпечать підключення будинку до всіх комунікацій. А от будівельні роботи та матеріали членам кооперативу доведеться оплачувати самостійно.

На думку авторів законопроекту, з’являється можливість знизити кінцеву ціну кожного квадратного метра вдвічі. По-перше, зникне корупційна складова при виділенні землі. Ці чималі суми забудовники зазвичай закладають в ціну квартири. По-друге, не буде самого забудовника, який звик отримувати надприбутки. За неофіційними даними, рентабельність українського будівельного бізнесу досягає 300-400%. Право займатися будівельною діяльністю офіційно отримають майбутні молодіжні кооперативи. По-третє, не доведеться виплачувати величезні відсотки за банківську іпотеку. І нарешті, кожен член кооперативу щогодини буде мати доступ до кошторисів і контролювати витрату коштів.

Як показовий приклад депутати наводять успішний досвід молодіжних кооперативів в радянські часи. «У 70-80-х роках минулого століття МЖК отримали потужний розвиток, – говориться в пояснювальній записці до законопроекту. – Цими організаціями в Україні було побудовано 84 тисяч квартир, 860 індивідуальних будинків, 28 дитячих садків, 25 шкіл, 20 спортивно-оздоровчих комплексів та багато інших соціально-побутових об’єктів». Правда, домогтися такого ж відмінного результату сьогодні навряд чи вийде. Головна мета документа – дати можливість працюючій молоді самостійно забезпечити себе житлом.

Дешево, але сердито

З точки зору логіки, підхід безумовно правильний. «Якщо держава не може дати готовий продукт, вона повинно створити хоча б можливості для його виготовлення, – каже голова національної ради Ріелторської палати України Олександр Бондаренко. – Напевно даний законопроект передбачає спрощення дозвільних процедур, а це може стати гарним імпульсом для відновлення будівельної галузі. Коли будуть працювати будівельники – працюватимуть виробники будматеріалів, що забезпечить нові робочі місця, надходження до бюджету і стабілізацію економіки».

Правда, в усьому іншому експерти ринку нерухомості оцінюють «реанімацію» радянської спадщини неоднозначно. Зокрема, добру порцію критики отримало «дворазове здешевлення» кооперативного житла. «Безкоштовний землевідведення і підведення інженерних мереж зроблять процес будівництва будинку дешевше, але ніяк не в рази, – впевнений президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Генріх Людкевич. – Це буде всього лише кілька відсотків від загальної собівартості квадратного метра. Максимум, на що зможуть розраховувати кооператори, це зниження ціни «квадрата» близько 10%. Тобто при середній для України ціною в $ 550-600 за квадратний метр житло для МЖК буде коштувати $ 500».

Експерт попереджає: це буде ціна не квартири, а панельної коробки. Мешканців зустрінуть голі стіни, відсутність сантехніки і зовсім не пластикові вікна. Кошти, які в подальшому доведеться затратити на ремонт такого приміщення, нівелюють для молодої сім’ї всю можливу економію. «На сьогоднішній день в столичних новобудовах можна купити напівготові квартири по $ 800-850 за «квадрат», до того ж у розстрочку. У регіонах ціни нижчі. Якщо у людини є такі гроші, хоча б для стартового внеску, він не стане особисто створювати собі проблеми з будівництвом», – погоджується з колегою член Асоціації фахівців з нерухомості України Анатолій Бастюченко.

Добровільний будбат

Звичайно, силою в кооперативи заганяти молодь ніхто не буде. Більше того, депутати навіть перестрахувалися від громадян і підприємств, які захочуть вступити в МЖСК з метою збагачення. Наприклад, у законопроекті чітко прописана заборона колективного членства, а також заборонено відчуження квартири в кооперативному будинку протягом 10 років з моменту здачі його в експлуатацію. Правда, до здачі справа може й не дійти. За словами голови ради всеукраїнської асоціації «Укрмолодьжитло» Володимира Грищенко, створення МЖСК на тих принципах, які прописані депутатами, не тільки неефективно, але й небезпечно.

«За радянських часів ефективно працювали зовсім не МЖСК, а МЖК, або молодіжні житлові комплекси, – згадує Грищенко. – Це принципова різниця, бо молодь тоді нічого не будувала. А зараз депутати, образно кажучи, пропонують, щоб шевці ставали стоматологами. Організація непрофесіоналів в кооперативи з правом вести будівельну діяльність призведе до одного з двох результатів. Або в Україні з’явиться безліч нових «еліта-центів», або вартість житла для молоді дійсно зміниться. Але не в бік дворазового зменшення, а в бік різкого збільшення».

Справа в тому, що для дійсно якісного будинку кооператорам в процесі будівництва доведеться залучати з боку безліч помічників. За оцінками Грищенко, для будівництва одного будинку на 50 квартир доведеться найняти штат з 6-7 осіб. Спочатку це будуть геодезисти і проектувальники, оцінювачі проектної документації та упорядники кошторису, потім генпідрядник, бухгалтер та багато інших. «Прокат» професіоналів вроздріб обійдеться МЖСК набагато дорожче, ніж будівельній фірмі, у якої всі ці фахівці числяться в штаті. І безкоштовне землевідведення в цьому випадку може виявитися знайденим гудзиком, до якого ще потрібно пришивати пальто.

Квартира за професію

Буквально днями Кабінет Міністрів вирішив використати «квартирне питання» в якості стимулу для розвитку української наукової галузі. У плані заходів щодо залучення молодих вчених до роботи в наукових установах і вузах уряд прописав механізми пільгового кредитування для придбання житла. Ні для кого не секрет, що сьогодні молодь не бачить перспектив в кар’єрі вченого і активно намагається влаштуватися на хлібне місце. Тому чиновники сподіваються, що безвідсоткові кредити дадуть можливість йти по науковій стезі всім бажаючим.

Експерти вважають, що плани уряду перспективні. Але нагадують, що держава повинна все-таки не забувати виділяти гроші на всі ці плани і наміри. «Держава вже не перший рік намагається здешевити житло для всіх категорій громадян, – каже Людкевич. – Проте ні один проект до цих пір не дав відчутних результатів. Наміри хороші і за програмою будівництва доступного житла, і за пільговою іпотеку для молоді, і по кредитах для молодих вчених. Питання впирається у фінансування: потрібні чималі гроші і прозора схема їх розподілу».

Схожі публікації:

Теги:

Залишити коментар

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

*


Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на NERYXOMIST.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами