Житло: що світить молодим сім’ям в 2013 році?

13.05.2013

ЖитлоПерша цифра буде найстрашнішою. У черзі, на квартирному обліку, стоїть більше 1 млн. чоловік. Хоча, це багато в чому умовна черга. Оскільки це сума розрізнених даних різних реєстрів черговиків, які ведуть різні відомства і держструктури.

Не виключено, що в цій черзі знаходяться і люди, які вже за рахунок своїх коштів придбали собі житло, але поки з черги йти не збираються. А раптом? Різні випадки в житті бувають. Тому, зараз планується створити єдиний державний реєстр осіб, які потребують поліпшення житлових умов, і очікується, що загальна кількість черговиків зменшиться за рахунок відсіву випадкових осіб. Хоча, не варто думати, що черга може зменшитися радикально. Все ж життя триває і вже підросли діти тих батьків, які колись давно стали в цю саму чергу.

Не варто очікувати дива у 2013 році. Дива не буде, але деякі зрушення будуть. І тому, що цифри заплановані невеликі, є надія, що це будуть здійснимі цифри.

У 2013 році Фонд сприяння молодіжному будівництву згідно Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки КМ № 187 27.02.2013 року буде зобов’язаний профінансувати купівлю житла 2 287 молодим сім’ям за програмою «30% на 70%». Це програма працює давно і, хоча були проблеми в 2009 році, але зараз таких проблем немає. Як кажуть, пішли помилки минулого. Перестали ганятися за нереальними цифрами. Пов’язали обсяги фінансування з кількістю реальної доплати молодим сім’ям. Тому, дві тисячі квартир для молодих сімей це трохи виходячи з кількості бажаючих мати житло в Україні. Але, дуже цікаву думку висловив керівник Фонду сприяння молодіжному будівництву Русіхін Леонід Іванович: «Дві тисячі – мало квартир? Може й мало, але більше ніж просто «нуль». Дійсно, краще нехай дві тисячі реальних квартир, ніж обіцянки про неіснуючі сотні тисяч, які потім перетворюються на звичайнісінький нуль цілих і нуль десятих. Фактично програма «30% на 70%», покупка квартири зі знижкою. Існує затверджений перелік будинків і квартир, де можна купити квартиру з 30% за рахунок грошей Фонду сприяння молодіжному будівництву. Це будинки, які будуються в різних регіонах України. Будинки різні і квартири різні, але тільки економ-класу. При цьому методика розрахунку 30% знижки враховує площу квартири.

Згідно з чинним українським законодавством держава за рахунок держбюджету надає пільгу тільки на квартиру загальною площею 21 м2 і плюс 10,5 м2 додатково на сім’ю. Іншими словами, знижка в 30% пошириться тільки на 31,5 м2 квартири, за решту площі покупець оплачуватиме самостійно вже без знижки. Доплата дозволяє заощадити на покупці квартири, але не дозволяє за рахунок її купити квартиру. Може тому не всім ця програма підходить. Але знову-таки все залежить від квартири і будинку. У тому ж Києві через програму «30% на 70%» можна купити квартиру за ціною від 7 до 10,5 тис. грн за 1м2. Як кажуть, вибирайте.

Згідно з тією ж Держпрограмою уряду на 2013-2014 рік Фонду сприяння молодіжного будівництва будуть видані гроші на видачу пільгових кредитів для молодих сімей у кількості 2670 в 2013 році і 2900 кредитів в 2014 році. Чим ближче вибори, тим щедріший уряд. Молодіжний кредит існує в Україні вже досить таки довго, і бажаючих його отримати теж багато. Багатьох приваблює ставка 3% по кредиту, а ще можливість зменшення кредиту в міру народження дітей. При народженні дитини відсотки по кредиту взагалі не утримуються, якщо народжується друга дитина суму заборгованості за кредитом зменшується на 25%, а при народженні третьої дитини на 50%. При цьому з’являється горезвісна цифра 21м2 загальної житлової площі і плюс 10,5м2 на сім’ю, на яких поширюється пільгове кредитування. Але, це не бентежить людей, і тому сьогодні черга бажаючих отримати пільговий молодіжний кредит становить більше 11 тис. осіб, і вона зростає. Тому явно уряд заощадив на молодіжних кредитах. Вже давно було б бажано довести щорічний обсяг цих кредитів хоча б до п’яти тисяч, а краще до десяти тисяч, це реально вирішувало б проблему житла для молоді. Але поки що стимулюють тільки бажання людей мати можливість отримати пільговий кредит.

Хоча, всім кому не дістанеться пільгового молодіжного кредиту, Державна програма активізації розвитку економіки на 2013-2014 рік пропонує скористатися компенсацією відсотків за кредитами для молодих сімей. Тут можливостей більше. На 2013 рік Фонд сприяння молодіжному будівництву буде мати можливість компенсувати частину відсотків по 8459 кредитам молодих сімей. Заплановано істотне зростання в порівнянні з 2012 роком, тоді такого роду пільги отримало менше тисячі охочих. Відповідно до цієї програми Фонду молоді сім’ї можуть отримати кредит у держбанку під 16% річних, а вже Фонд оплатити 13%, щоб загальна ставку було 3% по кредиту. Знову-таки, існують обмеження за площею квартири, на яку поширюється компенсація, але вже не такі жорсткі як за класичним кредитом. За цією програмою компенсація відсотків поширюється на квартири площею від 40 до 76м2. Це дещо в наш час. Тому ось ця програма Фонду дійсно може бути цікавою для молодих сімей, який зможуть отримати кредит в держбанку. А для цього бажано працювати або в держструктурі, або у великій компанії і мати гроші на перший внесок. Без цього ніяк. Пільга, це ще не означає безкоштовно.

Мало, мало грошей виділяється з держбюджету для молодих сімей на придбання житла. Це зрозуміло, що багато ніколи не буде. За підсумками 2012 року зростання держфінансування за цією програмою зросло у кілька разів, а потрібно, щоб зростання було в десятки разів, тоді дійсно можна говорити про ривок і прорив в цьому напрямку. Але це нереально з нашим держбюджетом. У даній ситуації вихід може бути тільки один – застосувати зарубіжний метод залучення грошей на фінансування житла для молоді. До слова, наш Фонд сприяння молодіжному будівництву, це класична копія європейського аналогічного фонду. У країнах Західної Європи існують аналогічні фонди і теж відчувають постійну нестачу фінансування з боку держбюджету. Тому для вирішення цієї проблеми, уряд таким фондам дає не гроші, а свої держгарантії. Суть цього методу фінансування дуже проста. Фонд випускає свої облігації з держгарантіями і продає їх на фондовому ринку. Так як це цінні папери з держгарантіями, то вони вважаються по надійності трохи нижче держоблігацій, але вище муніципальних облігацій. Ці цінні папери з великою охотою купують недержавні пенсійні фонди і страхові компанії і таким чином забезпечують такого роду Фонди сприяння молодіжному будівництву необхідною кількістю грошей. У нас за рахунок надання держгарантій під облігації Фонду сприяння молодіжному будівництву можна тільки частково вирішити проблему з грошима. В Україні пенсійні фонди і страхові компанії – погані покупці цінних паперів, самі грошей не мають. Реальними покупцями таких цінних паперів можуть бути лише банки. Але навіть при такому стані нашої фінансової системи, варто було б запустити систему держгарантій на цінні папери Фонду сприяння молодіжному будівництву. Тому що з такими темпами держфінансування буму на ринку молодіжного житла зробити не вийде.

Читайте на cайті:

Залишити коментар

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

*


Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на NERYXOMIST.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами